MMORPGnetikett

Mivel, nagyon szeretem az MMORPG játékokat, sokfélét kipróbáltam már. Két játék volt, ami megfogott igazán és ebből az egyik az, ami neves, ami a World of Warcraft. A másik pedig a Drakensang-online. A DSO alapvetően nem túl híres játék, én se azért álltam neki, mert annyira jó grafikával rendelkezne, vagy annyira jó a játékmenet. Inkább az volt az első, ami megfogott, hogy magyarul is játszható. Sokáig, körülbelül 5 évig játszottam, egy idő után persze unalmassá vált volna, de megtaláltam a társaságot és maradtam.

A WoW, egy teljesen más műfaj, mind játékmenetben, mind történetben és grafikában. Anno mikor még csak BC volt, akkor játszottam úgy 3 hónapot, de nem igazán szerettem. Aztán megismertem Páromat, aki viszont, nagyon favorizálta, így nekiültünk egy kicsit jobban és lám, teljesen beleszerettem a WoW világába.
2019. 04. 16.
Frissítve: 2022. 03. 17.

1. Karakternév választás!
Ha MMORPG játékot választasz, akkor tudnod kell, hogy sok ismeretlen emberrel fogsz együtt játszani. Sokszor, fontos, hogy milyen nevet adsz meg a karakterednek, hiszen nem mindenki nézi szívesen a: Nyaldkiaseggem, Faszrángató… és a többi fajta nevet állandóan, ráadásul az ilyen neveket, hamar jelenteni szokták a supportnak. Igyekezz olyat választani, ami könnyű, vagány vagy aranyos, de az se baj, ha senki se tudja mit jelent, tehát akár random betűket is írhatsz egymás után. :D
Ne káromkodj a karakternévben, csúnya dolog és tilthatnak is érte.

2. Játékos keresése!
Ha megadtál magadnak egy jól csengő nevet, akkor jöhet a keresés, mert általában nem szeretünk egyedül játszani. Kivéve persze a fejlődéseket, mert a legtöbb esetben egy-egy küldetéshez ugye, jó esetben nem kell 4-5 ember. :D
Kinéztél magadnak egy másik játékost, akinek mondjuk a nevén akadt meg a szemed, mivel mást nem igen tudsz róla általában, a név fog először választ adni neked.
Tegyük fel: Feketeárny néven találtál egy játékost, szeretnéd megkérdezni, hogy nincs e kedve beszélgetni vagy együtt játszani, ne úgy kezd a beszélgetést vele, hogy csá, jössz? (saját tapasztalatok alapján) Otromba dolog. Először köszönj, aztán illedelmesen kérdezz rá, hogy van e kedve beszélgetni vagy társulni. Sokat jelent a legtöbb embernek, ha tisztelettudóak vagyunk.

3. Csoportok!
Oké, találtál egy játékost, akivel, beszélgettél egy jót, de játszani is akartok. Sok MMORPG-ben van lehetőség csoport alakítására. Általában ott a beszélgetés is könnyebb, mondjuk, nem látja más, vagy nem kell folyamatosan a nevére kattintani, hogy tudj privátban írni neki.
Szóval indítani akartok egy csoportot. Ha magyarok vagytok, akkor lehetőleg magyar néven indítsátok (már, ha van rá esetleg lehetőség, hogy a csoportnak nevet adj, de ugye játéka válogatja), kivéve, ha nem számít, hogy más nyelvű egyén is beléphet. Lehetőleg a csoport neve arról szóljon, amit éppen csinálni fogtok, pl: boss, xp farm, vagy ehhez hasonlók.
Legjobb esetben, ha csoportot indítasz a saját nyelveden, akkor a veled egy nyelvet beszélők szeretnének majd csatlakozni, viszont akadnak olyan pofátlanul olvasni nem tudók, akik csak azért csatlakoznának, mert például magasabb szintűek vagytok nála, vagy unatkozik, és vagy lusta volt elolvasni, hogy mehet e vagy sem. Illetve a más nemzetiségű, egyszerűen nem találta a google fordítót vagy le se szarta, csak csoportban legyen. Az ilyeneket, egyszerűen csak levegőnek kell nézni és nem foglalkozni vele, hidd el az idegrendszered meg fogja köszönni neked.
Persze jó néhány MMORPG játékban azért nem így működik. Sok helyen mondjuk egy finderen keresztül lépsz be egy csoportba, akik éppen egy dungeont készülnek végig ütni. Persze ez nem jelenti azt, hogy tahó lehetsz. Próbálj türelmesen menni és figyelni, mert azért elég látványos tud lenni a boss taktika. ha pedig más nyelven beszéltek és nem értitek meg egymást, akkor inkább többször próbáljatok rá egy adott bossra vagy mobra.

4. Tudatlanság!
Elindultatok játszani, mentek a pályán és egy kinyitható ajtót, ládát, amfórát, vagy kattintható valamit találtál, de gőzöd sincs, mi lehet. Ha tapasztaltabb játékossal mész, akkor kérdezd meg, mielőtt rákattintasz, mert, ha véletlenül boss jön belőle, meghalhatsz és azt senki sem akarja. Jó esetben persze kapsz választ.
Ha egyedül mész és tudatlan vagy, akkor vagy kinyitod, és kis mázlival tovább mehetsz vagy belehalsz, ami általában nagyobb esélyes. Ilyenkor, keress utána, hogy érdemes e cselekedni, de ha lusta vagy akkor nézd meg az online játékosokat és valakitől kérdezd meg. Ez is kétes, hogy kapsz e rá választ, de legalább megpróbáltad. Ha nincs más, nyisd ki, aztán lesz, ami lesz. Ez ugyanúgy érvényes a küldetésekre is, hisz már nagyon sok questről (szinte akármilyen játékról legyen szó) van fent youtube-on videó, konkrétan lépésről-lépésre, így elrontani is csak akkor lehetséges, ha türelmetlen vagy.

5. Magasabb szinteken!
Ha egy nagyobb szintűvel mész a pályán csoportba, akkor egyrészt légy illedelmes, másrészt, ha azt írja neked, hogy maradj le, akkor MARADJ LE! Neked sincs kedved sokáig újrakezdeni a pályát és a másiknak sincs kedve állandóan élesztgetni téged.
Ha te vagy a nagyobb szintű, akkor próbálj meg türelmesen hozzáállni a másik játékoshoz, hisz legtöbb esetben egy teljesen kezdővel (vagy kisebb szintűvel) fogsz összetalálkozni, aki segítséget kér tőled.
Én azt mondom, hogy minél többet segítesz másoknak, annál híresebb, hírhedtebb? lehetsz, és mások is szívesen mennek majd veled, mert korrekt játékos vagy. Így akár több segítségre tehetsz szert, magadnak is.
Akadnak olyan játékok, ahol magasabb szinten már azért, nem árt, ha összeszedtél egy kis geart is. Ha nincs jó fej társaságod vagy egy guilded, klánod, akkor egyedül nehezebb és nagyobb szinteken már csoportos játék van, majd nem mindenhol. Így, ha nincs túl sok segítséged, akkor próbálj meg ugyancsak türelmesen mindig egy kicsit nagyobb helyre menni illetve a gearednek megfelelő helyekre jelentkezni. Ha pedig már egy mindennek megfelelő csoportba lépsz, akkor minden esetben (pl Wow) tudd vagy nézz előre boss taktikákat, mert a random játékosok nem szívesen mennek olyannal, akinek fingja sincs, hogy mit kell csinálni egy adott pályán. Ez persze a lassú geareléssel megoldható, ha van olyan hely, ahova finderen keresztül is lehet jelentkezni, kisebb szintekre.

6. Bossok!
Ha a csoport mellett döntöttél, akkor figyelj arra, hogy ne vond ki magad a felelősség alól. Lehet, hogy hülyén hangzik, de ha már játszol, akkor játssz rendesen. Ne lépj ki a csoportból, szó nélkül, főleg, ha nincs kedved útközben a bosshoz menni.
Sok játékban, ha kilépsz egy csoportból egy adott pályán, akkor a többi játékost is kidobja a pálya, hisz az már új csoportnak számít, így kezdhetik elölről az egészet. Ne legyél tahó, vagy várd meg a kilépést addig, míg ki nem jönnek a pályáról, vagy menj velük és öld a bosst, hátha jó lesz a drop.
Ha pedig mondjuk tudod jól, hogy egy adott pálya időre megy, akkor vagy ne is jelentkezz vagy várj kicsit. Érdemes úgy menni ilyen helyekre, hogy tudod van legalább egy fél órád.
Bossnál, ha nem tudod a taktikát, akkor egyszerűen figyeld meg, hogy mi történik, illetve, hogy a többiek mit csinálnak. Sok esetben a chat azért van, hogy tudjatok kommunikálni, így akár kérdezhetsz is, jó esetben nem fognak elküldeni melegebb éghajlatra, kivéve, ha az előző pontból kiindulva, magasabb szinten vagy és még mindig fingod nincs semmiről. 

7. Klán!
Ha már unod a csoportot, mert mindig ugyanazzal az illetővel csoportozol, de szeretnél pár jó arcot összeszedni, akkor felmerül benned a klán alapítás.
Hogy előre szóljak, nehéz kezelni egy klánt, és nem azért, mert szarásig van beállítási lehetőséggel és hasonlókkal, mert nem, hanem tudnod kell bánni az emberekkel. Ha már vezér akarsz lenni, akkor tanulj meg beszélgetni és szocializálódni, hisz sokakkal kell kapcsolatot ápolnod majd.
A Klán neve, személy szerint azt szeretem tükrözni, hogy milyen nyelvű vagyok, vagyis magyar így igyekszem, valami kis egyszerű magyar nevet megadni.
Itt természetesen ugyanazok érvényesek, mint karakternévnél, hisz nem biztos, hogy néhányan akarnak majd, valami furcsa, gusztustalan vagy ciki nevű klán névvel a fejük felett villogni.
Ha meg akarsz hívni valakit, akkor ne csak a klikk a meghívásra menj, hanem írj neki, hogy egyáltalán akar e csatlakozni, ez érvényes a csoportokra is.
Sokkal kellemesebb egy értelmesen megfogalmazott felkérést olvasni, mint annyit, hogy XY ember, meghívott, akarsz e csatlakozni. Minimálisan érdemes rendelkezned némi vezértípus tulajdonságaival (próbáltam, sokkal nehezebb, mint sokan gondolnák), aki szívesen irányít csoportokat vagy embereket, mert a klán vagy guild (ki, hogy nevezi) nem minden esetben arról szól, hogy összeszedsz pár embert aztán mentek, valamerre. Ráadásul igen csak kommunikatívnak kell lenni hozzá, ami elég nehéz, főként, mert ahány ember, annyiféle tulajdonság, legyen az jó vagy rossz és azt bizony kezelni kell, főleg, ha akadnak tahók is.

8. Szociális tevékenységek!
Ha alapítottál klánt, vagy egy jó csoportot, akkor, amikor belépsz, az első dolgod a beköszönés legyen, ha vannak fent tagok, hisz mi is indítaná jobban a napot, mint egy *vezér* beköszönése, ami árulkodhat róla, mennyire is beszédes.
Ha pedig játékos vagy, illetve csak tag, akkor legyen benned annyi, hogy egy beköszönésre válaszolsz egy visszaköszönéssel, hisz nem akarnak tahónak nézni ugyebár?
Általános viselkedésed, mutassa nyugodtan, hogy ki vagy, nem kell megjátszanod magad, mert egy idő után, úgyis kiderül a titok, hogy mondjuk férfi vagy a női karakter mögött, vagy nő vagy a férfi karakter mögött, illetve, hogy egy büdös tahó vagy, vagy végre egy jó arc a sokak között.
Ne sértegess másokat, hisz te is zokon veszed, ha elküldenek melegebb éghajlatra. Ha konfliktusod támad, akkor próbáljatok normális emberek módján túljutni rajta, illetve ilyenkor egy harmadik személy is lerendezheti, az úgy gondolom felesleges vitáitokat.

9. Elutasítások!
Egyedüli játékosként, nehéz egy olyan játékban, ahol főként csoportokra van osztva a dolog. Mivel szeretnél te is részese lenni egynek, viszont indítani külön nem akarsz ezért, hanem belépnél valahova, akkor 2 dolgot legalább meg kell említenem, amire figyelj oda: első, hogy ha elküldted a jelentkezésedet, de visszautasítanak, ne háborogj, hanem keress egy másik csoportot. Minden bizonnyal magán csoportba akartál belépni, és ott nem kívánatosak az idegenek.
Másrészt pedig, ha beengednek, akkor mindenféleképpen viselkedj normálisan, ne keljen 5 perc után kirakni a francba téged, mert bunkó voltál.
Továbbá, nagyrészt, igyekezz veled egyszintű játékosokat keresni, hisz nem biztos, hogy bevesznek egy 50-es szintű csoportba téged, mint mondjuk 41-es szintű játékost, hisz ekkora különbség igencsak érezhető a pályákon általában. Más játékokban sok mindenre oda kell figyelni: ilvl, gear, passzív buffok, különböző játékon belüli segítségek és plusszok. Ezeket sokszor figyelik azok, akik mondjuk egy adott dungeonra akarnak játékosokat keresni, így, ha nem vagy elég egy olyan szintre, akkor jobb inkább nem jelentkezni, különben úgyis csak háborogni fogsz, mert nem vettek be a csoportba. Sok esetben a karakterlapon ugye látod az összes statisztikádat, és az alapján már könnyebb keresned, mert túlnyomó mennyiségben leírják a csoportok, hogy mire, mekkora játékosra van szükségük. Illetve egy bizonyos szinten már tudnod kell, hogy mire tudsz vállalkozni maximum, ami gyakorlással és geareléssel növelhető.

10. Nemzetiségek és nyelvek!
Ha egy külföldi csoporthoz vagy klánhoz akarsz csatlakozni, akkor vagy google fordító segítségével próbálj meg összehozni egy mondatot, vagy csak simán angolul írj a játékosoknak. Nem fognak beengedni sehová, ha annyi nincs benned, hogy a többség nyelvén írj vagy beszélj, legalábbis nagy általánosságban így szokott lenni.
Ha mégis bevesznek egy idegen nyelvű helyre és megkérnek, hogy az ő nyelvükön beszélj, akkor ne csak annyit böffents oda nekik, hogy no. Ha nem tudsz az ő nyelvükön, akkor illedelmesen köszönj el, bármilyen nyelven és lépj tovább, semmi értelme olyanokkal játszani, akiket nem értesz meg, vagy ők nem értenek meg téged. Sok esetben, ha elég ideig játszol egy adott játékkal, akkor bizony rádragad az adott játék szlengje és azzal már lehet némi kommunikációt eredményezni és meglepő, de tényleg sokan a rövid, egyszerű szavakból is megértik, hogy mit ír a másik. Így nem kell külön bemagolnod a fél szótárat, mert alapvetően angolul írnak a legtöbb játékban és manapság már a magyar szlengben is egyre több az angol szó.

11. Pillanat!
Amikor elkezdtek egy pályát, akkor általában be is fejezitek, de ne írj pill-t, ha tudod, hogy több időre el kell menned, inkább intézd el a dolgodat előtte vagy utána, de ne tartsd fel a többi játékost hosszabb időre, mert ki fognak rakni onnan, ahol voltál.
Mindig tudd, hogy mennyi időt akarsz eltölteni a szabadidődben, illetve eszerint a játékban, hisz bármikor fel kell állnod a gép elől, mert valami dolgod akadt. Inkább írj mindenkinek, hogy 1 órád van, aztán legfeljebb visszajössz, de ne fecséreld az időt, hisz a többiek fejlődnének, amíg te teszel-veszel.

12. Kisebbek!
Amikor több magasabb szintű van és 1-2 kisebb, tegyük fel 3 szint a különbség, de téged idegesít, hogy vannak kicsik, akik feltartanak, ne legyél bunkó, vagy köszönj el és lépj ki vagy viseld el.
Ne írj a csoport vezérének, hogy dobja ki a kicsiket, mert lemaradnak satöbbi, a vezér lehet, jobban megy a kicsikkel, mint veled, te meg csak vered a nyálad, hogy jó vagy, miközben többször haltál meg, mint a kicsik és nyilván okkal van bent a kisebb szintű.
Türelem, attól, hogy nehezebb a dolog így, még jó kihívás és neked is dobhat, valami jót a végén a Boss.

13. Adok-kapok!
Nyílván 10 szintkülönbséggel, kevés az adok-kapok, hisz ott a nagy segít a kisebbnek. Viszont attól függetlenül illik visszaadni, amit kaptál, ha más nem, akkor lelki-ismeretesen, segíts te is a kisebbeknek, úgyis elfogadható a segítség szerintem.
Vagy, ha nagy bossra mentek, akkor ugye a kicsi inkább hátul van és tankol neki a nagy, tehát, ha mondjuk véletlenül fűbe harap a csapattársad, megfelelő segítséget nyújthatsz azzal, ha feléleszted, mert van nálad olyan kő, vagy varázslat, vagy egyéb. Játéka válogatja.
Ha azonos szintűek vagytok, akkor sokkal könnyebb a segítség, hisz nem biztos, hogy kell éleszteni vagy hasonló, egyszerűen csak állj oda és nyomd te is, ne az legyen, hogy előre küldöd a csapattársad(id), hogy ölje le a bosst, aztán te meg a végén szeded a lootot, mert az tényleg nagyon nagy bunkóság. Igenis csináld, legalább jobban kézre áll majd minden.

14. Zaklatás?!
Amikor segített huzamosabb ideig egy magasabb szintű játékos, annak nagyon kell örülni, hiszen tudtál jó pár szintet ugrani vagy jó lootot kaptál, viszont nem szabad állandóan könyörögni, kuncsorogni a segítségért, hiszen akkor semmit se fogsz megtanulni a játékból, egyszerűen csak cipelteted a seggedet és élsz, mint Marci Hevesen. Vedd fel barátnak, hívd meg csoportba vagy klánba, de ne írj rá, hogy segítsen egyből, mikor látod, hogy online lett. Senki sem szereti, ha állandóan zaklatják, hogy segítsen valakinek. Hidd el, van, amikor szívesen segít, de ha állandóan veled foglalkozik, akkor a saját karakterére nem lesz ideje és egy idő után utoléred, aztán otthagyod, mert nem tud már segíteni és ez elég paraszt dolog. Szóval, keress hasonló szintűeket és ne várd el, hogy mindig csak más után szedd a cumót.

15. Tudd az irányt!
Mikor együtt mész egy játékossal vagy többel, akkor mindig tudd, merre mennek, illetve persze ez látható általában, de ne akarj jobbra menni, ha mindenki más balra megy. Sokkal célszerűbb, ha követed őket, mert egyrészt a neked kiütött dolgokat össze tudod szedni, másrészt, részt tudsz venni rendesen a harcokban.
Ha például megkérnek, hogy maradj mögöttük, akkor ne csámpázz el másfele, mert jó esetben meghalsz, rosszabb esetben pedig, kidobnak a csoportból. Van, amikor egy megadott személy, (Tank, harcos, berzerker, paladin, barbár, satöbbi) mondja meg, hogy merre legyen az irány, de, ha tapasztalatlan játékos vagy, akkor inkább mindig kullogj hátul, minthogy szidjanak téged.
Ha pedig te vagy a legerősebb játékos a csoportban, akkor írd meg, hogy merre menjetek és akkor talán nem fog mindenki más irányba kikötni s nem kell őket majd élesztgetni.

Ezt a kis írást a Drakensang-online  és a World of Warcraft játék ihlette...



Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése